הסוגים השונים של תארי ותוכניות דוקטורט

מתוך Doctorat

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הקדמה:

קשה אולי להאמין אבל עד לא מכבר תואר הדוקטורט לא היה תואר נפוץ ואף לא תנאי למשרה אקדמית.


תוכן עניינים

המודל של הומבולדט

המודל האמריקאי של לימודי דוקטורט

ההתאמה האמריקאית של מודל הדוקטורט של הומבולדט בנוייה על הכשרה אינטנסטיבית של קורסים לדוקטורנטים במשך כשנתיים ולאחריהם כתיבת הדיסרטציה.

המודל האירופי הישן

המודל האירופי החדש: הדרך החדשה לדוקטורט

דוקטורט מחקרי לעומת דוקטורט פרופסיונלי

חברה ידע וכלכלת ידע מאופינות בביקוש הולך וגובר לסוגים שונים של ידע לגיטמי ותעודות מתאימות של בעלות על ידע זה. דרך אחת לספק את הביקוש הזה היא לבנות מערכות הכשרה של תואר רביעי ואולי גם חמישי ושישי. דרך אחרת היא ליצור מסלולים שונים של תואר דוקטור ולהגדיש סוגים שונים של ידע והכשרה במהלך תוכנית הדוקטורט. דוקטורט פרופסיונלי הוא אחד הדרכים לגוון את ההכשרה של תואר שלישי, להעניק הכרה ציבורית ואקדמית לידע זה ובכך לספק את הביקוש הגדל להכשרה וללימוד. נבחין בעניין זה בין "דוקטורט מחקרי אקדמי" לבין "דוקטורט פרופסיונלי". באם הדוקטורט המחקרי מבקש להשיג תרומה משמעותית לידע, הרי הדוקטורט הפרופסיונלי מבקש להשיג תרומה משמעותית לפרטיקות פרופסיונליות דרך מחקר. האבחנה בין ידע מחקרי לבין ידע פרופסיונלי אינה פשוטה כלל וכלל והדבר תורם למבוכה מסוימת סביב מהות התארים השונים, ערכם ומטרותיהם.

דוקטור בחינוך (Ed.D or D.Ed) הוא דוקטורט פרופסיונלי המכין את הסטודנט לתפקידים אקדמיים, ניהוליים וטיפוליים בחינוך. התואר הפרופסיונלי הזה מחייב מערכת שיעורים ולימוד רחבה יותר, כתיבת עבודות מחקר מוגבלות בהיקפם במספר נושאים ולעיתים גם עבודת מחקר שוות ערך לדיסרטציה. תואר הדוקטור בחינוך הוענק לראשונה על ידי אוניברסיטת הארוורד, בארה"ב, בשנת 1921. הוא אומץ לראשונה בבריטניה על ידי האוניברסיטה של בריסטול בשנת 1992 וכיום (2007) ניתן על ידי כארבעים אוניברסיטאות בריטיות. התואר מאומץ בשנים האחרונות כמסלול הכשרה גם באוסטרליה ובאירלנד. ההבדלים בין "דוקטור בחינוך" ל"דוקטור בפילוסופיה" אינם קבועים וברורים ותלויים במידה רבה במוסד המעניק, במסלול הלימודים האישי של הסטודנט, ובהעדפות המנחים.ביבליוגרפיה

Scott, D. A. Brown, I. Lunt, and L. Thorne, Professional Doctorates Integrating Professional and Academic Knowledge, Berkshire, Open University Press, 2004.

Taysum Alison, The Distinctiveness of the EdD in Producing and Transforming Knowledge, Journal of Educational Administration and History, Vol 39(3), 2007, pp. 285-296.


כלים אישיים

sl
דומיין בעברית  דומיין  דומין  תוכנה לניהול  קשרי לקוחות  CRM, ניהול קשרי לקוחות  דומין בעברית  פורומים  ספרדית  גיבוי